Sobota, 27 dubna, 2024
- REKLAMA -magazín

6 zlatých pravidiel výberu formálneho obleku

Formálny oblek je neoddeliteľnou súčasťou mnohých udalostí, od rodinných podujatí až po pracovné stretnutia. Výber a kúpa obleku ale môže byť veľkou výzvou pre nejednému muža. Preto sme sa rozhodli spracovať pre vás stručného sprievodcu, ktorý vám poradí, ako vybrať oblek.

Vopred dobre zvážte, kde oblek kúpite

Formálne aj menej formálne obleky dnes môžete kúpiť nielen v kamenných predajniach, ale aj online. Pri nákupe oblekov v e-shopoch je dôležité správne sa zmerať. Spoľahlivé internetové obchody vám ponúknu aj tabuľku veľkostí, ktorá zvykne byť pre každého výrobcu špecifická. Ak tým pádom plánujete kúpu obleku na internete, pripravte si ideálne krajčírsky meter.

Kamenné predajne sa väčšinou delia do troch skupín – tzv. fast-fashion obchody, obchody špecializované na obleky a ďalej krajčírske obchody. Každý typ predajne so sebou prináša odlišné výhody a nevýhody. Medzi hlavné rozhodovacie kritériá patrí strih a cena. Krajčír vám ušije oblek, ktorý vám dokonalo sadne, no bude vás to niečo stáť. V prípade fast-fashion obchodov sú obleky síce cenovo dostupné, no pravdepodobnosť, že vám sadnú, je pomerne nízka.

Každá tkanina má iné vlastnosti

Najčastejšie používaným materiálom pri výrobe oblekov, je vlna. Nejde však o najlacnejší materiál, a tak sa často stretnete s jej kombináciami s inými materiálmi. Obvykle platí pravidlo, že čím viac vlny oblek obsahuje, tým je luxusnejší. Pri výbere farieb vám odporúčame predovšetkým čiernu, tmavomodrú a tmavosivú. Ostatné a predovšetkým svetlejšie odtiene pôsobia menej formálne.

Správny strih = pohodlie

Pri hľadaní správneho strihu saka sa zamerajte v prvom rade na ramená. Sako by v tejto oblasti nemalo byť nikde pokrčené, a to ani na rukávoch. Dĺžka rukávov je taktiež dôležitá. Rukáv košele by mal byť odhalený maximálne do 1-2 cm svojej dĺžky. Úplne prekrytý rukáv taktiež nie je ideálny a našeptáva, že ste zvolili sako s pridlhými rukávmi. Na záver tu máme dĺžku nohavíc. Ich spodná časť by nemala byť príliš pokrčená a zároveň by nemali byť vidno vaše ponožky.

Zamerajte sa na nadčasový dizajn

Nikto z nás nechce kupovať každý rok nový oblek kvôli novým trendom. Preto je výhodné investovať do nadčasového dizajnu, ktorý vám poslúži po dlhé roky. Základom nadčasového obleku je počet gombíkov. Väčšina z nás sa zaobíde so sakom s dvoma gombíkmi v jedno rade. Ak máte vyššiu postavu alebo bažíte po skutočne formálnom vzhľade, môžete zvoliť aj sako s troma gombíkmi.

Ako zladiť zvyšok outfitu?

Topánky a košeľa – dva ďalšie kúsky formálneho outfitu, ktorých výber má tiež svoje špecifiká. Košeľa by sa postojačky na trupe nemala krčiť a v žiadnom prípade nesmiete mať problém zapnúť jej gombíky. Rukáv by mal prekrývať hrbolček na ruke pred zápästím a horný šev rukávu by mal byť približne na konci vášho ramena.

Kožené lakované topánky vyberajte v prvom rade podľa ich tvaru a farby. Čierna farba je ideálna k čiernemu a sivému obleku, zatiaľ čo hnedá koža hrá ideálne s tmavomodrým oblekom. Tvar topánky výrazne ovplyvňuje to, ako sa v nej budete cítiť. Topánky pred kúpou vždy vyskúšajte a myslite na to, že v nich budete musieť niekedy aj niekoľko hodín chodiť alebo stáť.

Doplnky nesmú chýbať

Doplnky dokážu vytvoriť aj z pomerne základného formálneho outfitu vzhľad, ktorým zaujmete na každej akcii. Medzi najobľúbenejšie pánske doplnky patria napríklad hodinky, náramky, prstene či dokonca náhrdelníky. Pri ich výbere venujte obzvlášť veľkú pozornosť dizajnu. Niektorým z nás samozrejme pristanú aj výstrednejšie outfity, no sú skrátka udalosti, pri ktorých je striedmosť na nezaplatenie.

Mať v šatníku minimálne jeden dobre sediaci oblek je povinnosťou každého gentlemana už po niekoľko stoviek rokov. Dnes si môžete kúpiť oblek takmer v každom módnom obchode. Pri výbere si ale najskôr stanovte rozpočet a následne sa z neho snažte vyťažiť maximum. Lacný, ale dobre sediaci oblek vyzerá násobne lepšie ako drahý model, ktorý vám nesadne.

Najnovšie články

Dalšie články autora