Sobota, 20 července, 2024
- REKLAMA -magazín

Ako efektívne využiť automobil vo firemných nákladoch?

Nastal čas posunúť sa v podnikaní ďalej a tiež si to všetko trochu uľahčiť? Nechcete už jazdiť hromadnou dopravou, chcete svoju firmu skutočne reprezentovať? Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte firemné vozidlo a premýšľate, ako ho využiť vo firemných nákladoch? Čítajte ďalej!

Obstaranie vozidla je veľká vec
To rozhodnutie sa asi nerodilo ľahko. Financie by sa asi dali použiť aj na iný rozvoj podnikania, na druhú stranu, presun firemným vozidlom šetrí čas a dvíha aj prestíž v očiach druhých. Keď si ale zaobstaráte ako podnikateľ auto, musíte ho zaniesť do výkazov.

Čo je firemné auto?
Pod označením firemné vozidlo sa ukrýva automobil, ktorý má daňovník dane z príjmu zaradený v obchodnom majetku a má tak povinnosť účtovať náklady pri použití tohto vozidla. Nie je tak divu, že keď sa podnikateľ pre kúpu auta rozhodne, premýšľa, či ho vložiť do majetku spoločnosti, alebo či nie je lepšie si auto zaobstarať na klasický finančný lízing, alebo ten operatívny.

Firemné auto v obchodnom majetku podnikateľa

Keď auto vložíte do obchodného majetku, máte nielen povinnosť účtovať náklady spojené s jeho užívaním, môžete ale tiež uplatniť viac daňovo uznateľných nákladov, ako napríklad náklady na údržbu, náklady na opravu v servise, poistné, cestnú daň, daňové odpisy.
Tie rozlišujeme na účtovníkov, ktoré vyjadrujú trvalé zníženie hodnoty majetku a daňové, ktoré oproti tým účtovníkom umožňujú postupne zahrnúť cenu hmotného majetku do nákladov, ktoré znižujú základ dane. Odpisovať je možné rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom.

Neváhejte se podívat na Opel Grandland.

Medzi daňovo znateľné výdavky pri vozidle zahrnutom v obchodnom majetku patria:

Skutočne vynaložené výdavky.
Výdavky vo výške náhrady výdavkov za spotrebované pohonné hmoty zahraničných pracovných ciest, pri ktorých výdavky na ne nemožno preukázať.
Pri elektromobile môžete použiť priemernú cenu elektriny stanovenú na účely poskytovania cestovných náhrad podľa Zákonníka práce.
Alebo paušálny výdaj na dopravu.
A ako je to s autom nevloženým do obchodného majetku podnikateľa?

Rozhodli ste sa vozidlo, ktoré na podnikanie využívate, nevkladať do firemného majetku? Potom vás určite bude zaujímať, že:

Podnikateľ si v súvislosti s pracovnou cestou môže uplatniť náhrady výdavkov na spotrebované palivo a základnú sadzbu za amortizáciu auta.
Pokiaľ používate vozidlo tak, že dosiahnete nižšie daňovo uznateľné výdavky za spotrebované pohonné hmoty a amortizáciu vozidla, vyplatí sa vám paušálny výdaj.
Príjem z jeho prípadného predaja je od dane z príjmu fyzických osôb oslobodený, pokiaľ doba medzi nadobudnutím a predajom presiahla jeden rok.
Viete, že auto sa oplatí dať do obchodného majetku podnikateľovi, ktorý ich aj nie je platcom DPH, pretože si vďaka tomu môže zvýšiť náklady? Kto ale uplatňuje paušálne výdavky a je platcom, ten si musí prepočítať, či sa mu to oplatí. Právnickej osobe sa oplatí auto v obchodnom majetku vždy.


Tip redakcie: Chcete aplikáciu na mieru? Navštívte Najrýchlejší vývoj webových aplikácií na mieru.


Najnovšie články

Dalšie články autora