Sobota, 20 července, 2024
- REKLAMA -magazín

Kŕčové žily: Aké sú príčiny vzniku a možnosti liečby?

Kŕčové žily sú tiež známe ako varixy. V súčasnej dobe postihujú skutočne spektrum ľudí po celom svete. Nezáleží na tom, či ide o mužov alebo ženy. Štatistiky však dokazujú, že kŕčové žily postihujú viac ženy v strednom veku. Dôvodom totiž môžu byť aj hormóny.

Čo sa týka kŕčových žíl, ich výskyt je sprevádzaný hlavne estetickými prejavmi. Najčastejšie sa vyskytujú na dolných končatinách a môžu mať rôzne podoby. Taktiež súvisia aj s inými nepríjemnými symptómami. Pri neliečení môže dôjsť napríklad ku tvorbe zápalov žíl alebo iných komplikácií. Prečo vlastne kŕčové žily vznikajú a aké sú možnosti liečby? Na to sme sa pozreli bližšie.

Genetická predispozícia

Varixy najčastejšie vznikajú z dôvodu genetickej predispozície. To znamená, že ak vaši rodičia majú kŕčové žily, je vyššia pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy. Nie je to však pravidlom a nemusí to tak byť vždy. Len sa u vás zvyšuje riziko.

Obezita

Ďalším najčastejším dôvodom je obezita. Ak trpíte nadváhou, automaticky sa zvyšuje aj tlak na žily. Tým pádom je vyššie riziko vzniku kŕčových žíl. Častokrát to úzko to súvisí aj s nezdravým životným štýlom. Teda, ak sa chcete vyhnúť vzniku kŕčových žíl, mali by ste sa viac hýbať a jesť zdravšie jedlá – plné živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.

V čom spočíva liečba?

Liečbu môžete podporiť kompresnými pančuchami, ale efektívnejším riešením je operácia kŕčových žíl. Má totiž dlhodobý účinok a určite je to lepšie, ako len užívať doplnky výživy a vitamíny. Liečba kŕčových žíl spočíva aj v zmene životného štýlu. Preto si nájdite fyzickú aktivitu, ktorú budete vykonávať pravidelne. Z jedálnička odstráňte škodlivé a nezdravé jedlá či sladkosti. Udržujte sa fit a vyhnete sa aj zdravotným problémom. Aj takým ako sú kŕčové žily, teda varixy.

Najnovšie články

Dalšie články autora