Sobota, 20 července, 2024
- REKLAMA -magazín

Tipy na vkusne ozdobený hrob

O chvíľu sa v kalendároch objavia Sviatok Všetkých svätých a Dušičky. K tomu neodmysliteľne patria vysvietené cintoríny. Tradícia zdobenia hrobov siaha ďaleko do histórie. Ozdoby na hrob boli kedysi vyrábané najmä z ihličnatých stromov a machu. Takto urobené prírodné vence boli doplnené stuhami so spomienkovým textom. Kvety ľudia vyrábali z krepového papiera. Zapaľovať sviečky sa chodilo až v novembri, nie počas celého roka, a hrob navštívila celá rodina. Dnes máme oveľa viac možností, ako vyzdobiť hrob a na niektoré z nich sa pozrieme bližšie.

Živé alebo umelé

Obidva varianty majú svoje výhody. Živé dekorácie pekne voňajú, ale musia sa častejšie meniť. Väčšinou sa preto na hroby dávajú chryzantémy, libavky, hebe alebo vresovce, ktoré vydržia pomerne dlho. Spomedzi neopadavých ihličnanov môžete do vázy naaranžovať vetvičky smreku, tuje alebo cyprušteka.

Lacné umelé kvety na hrob sú časovo nenáročné. Odtieň kvetov môže časom na slnku vyblednúť, preto siahnite radšej po tmavších odtieňoch. Najčastejšie sa používajú umelé ruže, tulipány, pivonky a chryzantémy.

V obidvoch prípadoch nezabudnite zaťažiť vázu alebo podstavec, aby ich neodfúklo. Niektoré sú už dostatočne ťažké, no tie ľahšie môžete vysypať štrkom či kameňmi.

Rozmery hrobu

Veľkosť hrobového miesta je dôležité kritérium, od ktorého sa odvíjajú samotné dekorácie. Hrob pre jednu osobu poskytuje iné možnosti ako hrob pre dve osoby. Pri jednom hrobovom mieste sa viac vyplatí nepreháňať to s ozdobami a nezahltiť celý povrch. Samotný náhrobný kameň je väčšinou pekne opracovaný a nie je na škodu nechať ho vyniknúť. Pri dvoch a viacerých náhrobných miestach sa nemusíte báť využiť hneď niekoľko vencov na dušičky alebo väčšie ozdoby. Aj tu však platí, že by ste mali nechať priestor náhrobnému kameňu. Menej je niekedy viac a oceníte to najmä pri upratovaní zvyškov ozdôb a vyhorených sviečok.

Najnovšie články

Dalšie články autora