Sobota, 20 července, 2024
- REKLAMA -magazín

Krbové kachle, elektrický krb alebo biokrb?

Romantika pri horiacich plameňoch jedinečným spôsobom spríjemní večerný relax aj posedenie s priateľmi. Ak si chcete môcť pravidelne užívať túto nenapodobiteľnú atmosféru, no nemáte dostatok miesta na veľký vstavaný krb, máte niekoľko možností. Pripravili sme pre vás ich porovnanie.

Krbové kachle šetria na výdavkoch na kúrenie

Aj celý dom s menšou podlahovou plochou dokážu vykúriť krbové kachle. Napriek neveľkým rozmerom majú totiž vynikajúcu výhrevnosť. Môžu sa tak stať nezávislým zdrojom vykurovania, čím vám ušetria nejedno euro na nákladoch za kúrenie, a to najmä na jar a na jeseň, keď ešte nie je veľmi zima. Pred tým, ako sa pre krbové kachle rozhodnete, je však potrebné vziať do úvahy, že v nich budete spaľovať tuhé palivo. Z toho vyplýva potreba odvádzania dymu prostredníctvom komína.

Ako vybrať krbové kachle

Krbové kachle sú k dispozícii v dvoch základných prevedeniach: dvojplášťové a jednoplášťové. Dvojplášťové ohrievajú vzduch, ktorý sa nachádza v dvojitom plášti, ten potom stúpa a šíri sa po miestnosti. Keď otvoríte dvere do susedných miestností, bude sa šíriť po celom dome. Jednoplášťové krbové kachle sálajú teplo rýchlejšie, spravidla sú vhodné na vykúrenie jednej miestnosti.

S výhrevnosťou nepriamo súvisí aj materiál kachlí. Oceľové krbové kachle vyhrejú priestor rýchlejšie a rýchlejšie aj vychladnú. Materiály, ako sú keramika alebo kameň, sa ohrievajú pomalšie, o to dlhšie však potom budú chladnúť a vyhrievať okolitý vzduch. Krbové kachle si vyberiete na Alza.sk. Premýšľate, ako ušetriť? Stačí využiť Alza zľavový kupón.

Záleží aj na výkone

Dôležité je stanoviť optimálny výkon kachlí. Nemal by byť poddimenzovaný ani predimenzovaný. Výhrevnosť kachlí stanovte podľa objemu miestností, ktoré chcete vykúriť. Výkon sa uvádza v kW, pričom jedna kW výkonu vyhreje približne 20 m3 priestoru.

Biokrby — oheň bez dymu

Chceli by ste mať možnosť posedieť si pri naozajstnom ohni, no nechcete inštalovať komín na odvádzanie dymu? Riešením je biokrb.

Biokrby sa vyrábajú z kovu a žiaruvzdorného skla, ako palivo sa do nich používa biolieh. Ten sa spaľuje bez produkovania sadzí. Kvôli spaľovaniu kyslíka pri horení je ale potrebné občas miestnosť vyvetrať. Biokrb nie je však len dekoráciou, mierne ohrieva okolitý vzduch — teplotu v miestnosti dokáže zvýšiť behom jednej hodiny približne o 1 °C. V závislosti od zvoleného typu môže horieť od 2 do 5 hodín. Po dohorení bioliehu je potrebné nechať biokrb vychladnúť. Ďalšie palivo je do neho možné naliať, až keď je studený.

Vyberte si biokrb, ktorý vám najviac vyhovuje

Biokrb si môžete vybrať v rôznych modeloch, ktoré sa odlišujú spôsobom umiestnenia. Pri každom z nich sa vopred môžete tešiť na jedinečný dizajnový kúsok do vašej domácnosti. Ak chcete pri nákupe ušetriť, využite Klarstein zľavový kód.

Voľne stojace biokrby — sú menších rozmerov a dajú sa prenášať. Môžete si ich preto postaviť tam, kde sa práve nachádzate. Pri prenášaní dbajte o bezpečnosť — ak v krbe horí oheň, jeho steny sú horúce.

Závesné biokrby — umiestňujú na stenu, pričom je potrebné dodržiavať vzdialenosti od iných predmetov dané výrobcom. Sú bezpečnou voľbou do domácností s malými deťmi.

Vstavané biokrby — tento typ vyžaduje stavebnú prípravu. Môže mať tvar obdĺžnika a zvoliť si môžete aj rohový model.

Elektrický krb

Posledným, ktorý dnes spomenieme, je elektrický krb. Tento typ na rozdiel od predchádzajúcich, nepotrebuje žiadne palivo, preto nevytvára žiadny dym. Pri výbere bude okrem dizajnu rozhodovať aj schopnosť krbu vykurovať miestnosť. To je možné len pri niektorých modeloch, druhou skupinou sú elektrické krby, ktoré slúžia len na vytvorenie atmosféry.

Elektrické krby vás potešia minimálnou údržbou, ktorá spočíva len vo výmene žiaroviek a utieraní prachu. Moderné elektrické krby s LED žiarovkami majú nízku spotrebu a ovládajú sa diaľkovo pomocou ovládača. Pri inštalácii si vystačíte s elektrickou zásuvkou, výnimkou sú zabudované modely.

Najnovšie články

Dalšie články autora