ČNB znovu zvýšila úrokové sadzby

Česká národná banka (ČNB) znovu zvýšila úrokové sadzby, pretože sú mimoriadne silné inflačné tlaky, ako v domácej, tak zahraničnej ekonomike. Ako sa zvýšili úrokové sadzby? A aké to bude mať vplyv na kurz koruny a infláciu? Porastú úrokové sadzby aj naďalej?

Česká národná banka (ČNB) pokračuje vo razantnom zvyšovaní úrokových sadzieb a štvrtýkrát v rade zvýšila úrokové sadzby. ČNB tak reagovala na silné inflačné tlaky, ktoré môžu rásť cenové hladiny popostrčiť aj za 15% hranicu. Dodajme, že medziročná februárová inflácia bola 11,1 %.

Ako ČNB zvýšila sadzby od apríla 2022?
Prečo ČNB zvyšuje úrokové sadzby?
Aký bude vplyv rastu úrokových sadzieb?
Ako reagoval kurz koruny na rozhodnutie ČNB?
Porastú úrokové sadzby aj naďalej?
ČNB zvýšila sadzby od 1. apríla 2022 o 0,50 %
Česká národná banka zvýšila s platnosťou od 1. apríla 2022 úrokové sadzby nasledovne:

dvojtýždňová repo sadzba (2T repo sadzba) – 5,00 % p. a., vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu (od 4. 2. 2022 do 31. 3. 2022 bola 4,50 % p.a.)
diskontná sadzba – 4,00 % p. a., vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu (od 4. 2. 2022 do 31. 3. 2022 bola 3,50 % p.a.)
lombardná sadzba – 6,00 % p. a., vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu (od 4. 2. 2022 do 31. 3. 2022 bola 5,50 % p.a.)
Za zvýšenie úrokových sadzieb hlasovalo 5 členov bankovej rady, 2 členovia boli proti.

Naposledy rástli úrokové sadzby ČNB na začiatku februára tohto roku.

Čo znamenajú jednotlivé úrokové sadzby?
Repo sadzba
Repo sadzba je úroková sadzba podľa ktorej sa stanovujú úrokové sadzby pre fyzické aj právnické osoby, napríklad sa stanovujú úroky z omeškania.

Diskontná sadzba
Diskontná sadzba je úroková sadzba, za ktorej sa úročia vklady, ktoré majú komerčné banky uložené v Českej národnej banke

Lombardná sadzba
Lombardná sadzba je úroková sadzba, za ktorú si komerčné banky požičiavajú peniaze od Českej národnej banky.

Úrokové sadzby rastú hlavne kvôli vojne na Ukrajine
Guvernér ČNB Jiří Rusnok uviedol, že v krátkodobom horizonte rastú proinflančné riziká, a to kvôli vojne na Ukrajine, pretože rastú ceny energií, priemyselných, stavebných aj potravinárskych komodít. V dodávkach materiálu sú už teraz problémy, ktoré môžu rásť.

Výhľad rastu ceny ropy sa podľa ČNB výrazne zvýšil. To všetko sú dôvody, prečo ČNB musela reagovať rastom úrokových sadzieb.

Kvôli vojne sa rast českej ekonomiky podľa ČNB zníži na polovicu, teda na 1,5 % HDP, pôvodne ČNB predikovala 3% rast a mala zrýchliť v roku 2023.

ČNB pôvodne predikovala, že inflácia mala v druhej polovici tohto roku spomaľovať.

ČNB teraz predikuje, že inflácia na jar ďalej porastie a bude vysoká celý tento rok.

Európska centrálna banka (ECB) totiž kvôli zadlženým štátom (Taliansko, Grécko) drží úrokové sadzby nulové, ale kvôli silným inflačným tlakom bude musieť reagovať a je pravdepodobné, že aj ECB bude sadzby zvyšovať, otázka znie kedy.

Rast úrokových sadzieb

Zdroj: Shutterstock

Aké budú vplyvy vyšších úrokových sadzieb?
Vyššie úrokové sadzby sa premietnu do zdraženia úverov. Pre hypotekárne úvery navyše od 1. apríla 2022 platia prísnejšie pravidlá.

Realitný trh sa ďalej ochladí, ale výstavbu trápi skôr nedostupnosť a ceny radu vstupných materiálov (oceľu, hliníka a mnohých ďalších) a nedostatok pracovnej sily, napriek tomu v prvých mesiacoch stavebný priemysel rástol.

Sporiace účty tradične premietnu rast úrokových sadzieb s oneskorením, ale dá sa očakávať, že úroková sadzba na sporiacich účtoch bude šplhať ku 4 %.

Vysoká miera inflácie znehodnotí úspory na tradičných sporiacich finančných nástrojoch (stavebné sporenie) aj peniaze v hotovosti a na bežných účtoch.

Dlh štátu a jeho inštitúcií sa tým predraží a štát zaplatí na úrokoch o stovky miliónov až miliárd viac.

Ako ekonómovia hodnotia rast úrokových sadzieb?
Ekonómovia vzhľadom na vysokú infláciu i rozkolísanosť kurzu koruny tento krok centrálnej banky naskrz očakávali.

„Ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb považujem za trochu prehnané, aj keď sa vzhľadom na zvyšujúci tempo rastu cien dalo očakávať. Využitie tohto nepriameho monetárneho nástroja zasahuje iba časť inflačných vplyvov. Vzhľadom na to, že veľká časť inflačných tlakov je do tuzemskej ekonomiky importovaná z globálnych trhov, mohlo by takto výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v krátkom horizonte zapríčiniť stagfláciu,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenskej skupiny Moore Czech Republic.

Businessman using tablet online banking, exchange currency and payment, Digital marketing, Finance and banking networking, Investment of growth on currency rate, Online shopping

Kurz koruny sa opäť blíži k hodnote 24 korún za euro
Koruna v rámci rozhodnutia mierne oslabila. Zrejme kvôli tomu, že trhy očakávali väčší rast úrokových sadzieb.

Avšak celkovo koruna v posledných dňoch posilňuje, rovnako ako ďalšie stredoeurópske meny a ruský rubeľ. Rastúci trend v posilňovaní koruny môže pokračovať, a to aj kvôli zvýšeniu úrokových sadzieb.

Teraz sa kurz koruny pohybuje nad 24 Kč za euro, silná koruna zlacnie dovoz, naopak exportéri si nepolepšia.

Ruský rubeľ rastie z toho dôvodu, že moskovská burza aj obchodovanie s rublmi a cudzími menami je silne regulované ruským štátom.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram