Sobota, 20 července, 2024
- REKLAMA -magazín

Ako začať s fotovoltikou na rodinnom dome

Patríte k majiteľom nehnuteľností, ktorí sa rozhodli zaobstarať sa čo najskôr fotovoltickú elektráreň, aby ste ušetrili za elektrinu a neboli na dodávateľovi tejto energie tak závislí? Aby ste svoju predstavu zrealizovali, stačí vám pomerne málo. Základom sú peniaze, miesto na umiestnenie fotovoltaických panelov a aspoň základné povedomie o tom, ako na fotovoltickú elektráreň, alebo môžete rovno osloviť spoločnosť, ktorá sa o všetko postará za vás.

Fotovoltika v domácnosti stále častejšie

Predtým sme sa s fotovoltikou stretávali skôr u spoločností. Dnes už fotovoltika do slovenskej domácnosti jednoducho patria. Vidieť fotovoltaické panely môžeme na nízkych aj vyšších rodinných domoch, nájdu sa aj spoločenstvá vlastníkov jednotiek, ktoré do fotovoltiky investujú, aby spoločne šetrili.


Podľa čoho vybrať fotovoltickú elektráreň?

Dôležité je zamyslieť sa nad tým, aký výkon by mala fotovoltaická elektráreň mať kolík fáz. Obľúbené sú napr. On-grid hybrid-ready fotovoltickej elektrárne s rôznym výkonom a rôznym počtom fáz. Nakupujúci ich volí pre relatívne nízke počiatočné investície, rýchlu návratnosť vložených peňazí okolo 5 rokov. Výborné je aj to, že je možné využiť prebytky (ohrev vody a virtuálne batérie).


Oceníte určite aj hybrid ready funkciu teda možnosť doplnenia batérie. Batéria dovoľuje uloženie energie a jej použitie aj vtedy, keď je slnečná produkcia nedostatočná.


U solárnych elektrární už môžete počítať aj s online monitoringom a vzdialenou technickou podporou. Ak máte múdru domácnosť, určite si budete vyžívať. Tiež je možné rozšíriť elektráreň. Postupne podľa potreby môžete v budúcnosti pridávať ďalšie solárne panely a zvýšiť výkon elektrárne.


Nechajte si poradiť odborníkmi


Ak fotovoltaickým elektrárňam nerozumiete alebo sa im nechcete venovať x dňom, aby ste vybrali správne, nechajte si poradiť. Spoľahlivá firma s mnohými odborníkmi vám odporučí typ presne podľa vašich potrieb.

Najnovšie články

Dalšie články autora